Dlaczego letni spacer po lesie to doskonały pomysł?

Dlaczego letni spacer po lesie to doskonały pomysł?

Letnie wędrówki po lesie to aktywność, za którą przepada naprawdę mnóstwo osób. Nie ma się temu co dziwić, bo istnieje naprawdę mnóstwo powodów, dla których warto wybrać się do lasu. Dobrze byłoby je poznać, zwłaszcza jeśli nie wiemy, co takiego przyciąga ludzi do lasu. Nie wolno jednak bagatelizować zagrożeń, które czyhają na nas w tym miejscu. Odpowiednie przygotowanie do wędrówki jest bardzo ważne.

Relaks dla ciała i duszy

Nie każdy ma świadomość tego, jak korzystnie na nasze zdrowie wpływa spacer po lesie. Mowa tu zarówno o zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym. Co takiego możemy więc zyskać spacerując? Przede wszystkim, należy zaznaczyć, że każda aktywność ma nieoceniony wpływ na wydolność naszych płuc oraz na kondycję naszych mięśni. Drzewa w lesie, zwłaszcza iglaste, wydzielają również olejki eteryczne. Dzięki temu, spacer jeszcze korzystniej oddziałuje na nasze zdrowie. Warto także zaznaczyć, że podczas takiej wędrówki mamy możliwość podziwiania piękna przyrody. Być może usłyszymy śpiew ptaków, a może zobaczymy jakieś zwierzę? Ponadto, wszechobecna zieleń, z którą mamy do czynienia w lesie, niesamowicie koi nasze zmysły. Dobrze jest więc podarować sobie prezent w postaci leśnego spaceru po ciężkim i stresującym nas dniu.

Dary runa leśnego

W lesie możemy znaleźć mnóstwo owoców, takich jak na przykład borówki, jeżyny czy maliny. Śmiało można je zrywać, o ile rzecz jasna nie znajdujemy się na terenie rezerwatu. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie jeść darów runa leśnego prosto z krzaka. Narażamy się bowiem na kontakt z groźnymi bakteriami. Owoce zbierzmy do suchych pojemników. Będą idealne do spożycia po dokładnym ich umyciu w domu. W lesie możemy oddać się również niesamowicie przyjemnej aktywności jaką jest grzybobranie. Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez zbierania grzybów. Musimy jednak pamiętać o tym, aby zbierać wyłącznie znane sobie gatunki. Wówczas nie narażamy się na zatrucie.

Jak przygotować się do spaceru?

Do spaceru leśnego należy bez wątpienia się przygotować. Przede wszystkim, wybierajmy las, który choć trochę znamy. W przeciwnym razie, istnieje spore ryzyko zgubienia drogi powrotnej. Bardzo ważne jest także odpowiednie ubranie. Najlepiej postawić na długie spodnie i koszulę z długim rękawem. Wszystko po to, aby zabezpieczyć swoje ciało przed atakiem kleszczy. Pamiętajmy również o wygodnych butach. Doskonale sprawdzą się kalosze bądź trapery. Warto spryskać swoją odzież preparatem odstraszającym owady. Jeśli zamierzamy zbierać grzyby, postarajmy się zabrać ze sobą koszyk, najlepiej wiklinowy.

Dodaj komentarz