Dlaczego tak chętnie czytamy erotyki?

Wbrew pozorom, erotyki albo książki o erotycznym zabarwieniu sprzedają się naprawdę dobrze. Tak dobrze, że cały czas kilka z nich utrzymuje się na top listach sprzedaży wielu najróżniejszych księgarni. Jak to się dzieje, że pomimo tego, że tak wiele osób wyraża się o tego typu literaturze niepochlebnie, wciąż przyciąga ona do siebie nowych fanów i utrzymuje ich przy sobie na długie lata?

Nie każda książka musi być literaturą piękną
Jasne, że dobrze byłoby, gdyby większość społeczeństwa sięgała tylko po ambitne pozycje, ale nawet te osoby, które z reguły czytają książki popularnonaukowe lub biografie, czasami chętnie sięga po coś mniej wymagającego. Tacy już jesteśmy, że od czasu do czasu potrzebujemy pustej rozrywki. Do tego służą nam nie tylko erotyki, ale także fantastyka czy mniej ambitne science fiction dostarczają nam po prostu dobrej zabawy. I nie ma w tym niczego złego, w końcu po to są książki. Czytanie konkretnego typu literatury nie sprawia od razu, że jesteśmy gorsi lub lepsi od innych czytelników czy od osób, które nie czytają w ogóle, bo samo czytanie nie zawsze musi być rozwijające.

Kto czyta literaturę erotyczną?
Tak naprawdę może po nią sięgnąć każdy, nie tylko osoby młode czy zmęczone życiem gospodynie domowe. Poza tym nie tylko kobiety ją czytają, bo mężczyzną też się to zdarza, chociaż na pewno trudniej jest się im przyznać. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma jednego zbioru cech, który można przypisać konkretnym czytelnikom. W zasadzie pewność mamy tylko co do jednej wspólnej cechy: wszyscy mieli akurat ochotę na coś mniej wymagającego i rozrywkowego. Tak samo erotyki może lubić osoba młoda, przechodząca właśnie przez okres dojrzewania i ciekawa świata intymności, jak i pani profesor z cenionej uczelni, która w zaciszu domowym lubi pośmiać się z tego typu literatury.

Nie wszyscy sięgają po erotyki na poważnie
Są osoby, które owszem, czytają takie pozycje i robią to dla rozrywki, ale raczej po to, żeby móc trochę się pośmiać. W końcu nie każdy musi czerpać przyjemność z czytania w taki sam sposób i na tej samej płaszczyźnie. Niektórzy czytają erotyki, ale nie dla wątków czysto erotycznych, ale dlatego, że polubili bohaterów lub po prostu podoba im się styl, w jakim książka została napisana. Są i tacy, którzy chcą za pomocą takich książek uczyć się, czego pragnie ich partner czy partnerka i traktują je bardziej jako poradniki, niż powieść rozrywkową. Te wszystkie osoby również przekładają się ogromny wynik sprzedażowy i finansowy, jaki niesie za sobą wydawanie tych tytułów.

Dodaj komentarz