Sahel, czyli środkowe wybrzeże Tunezji

Sahel, czyli środkowe wybrzeże Tunezji

Wybrzeże w środkowej części Tunezji, czyli Sahel, może zaskoczyć turystów swą atrakcyjnością i różnorodnością. To właśnie w tym regionie znajduje się jedno z najpiękniejszych miast w tym kraju, jakim jest Sousse, tu również można znaleźć wiele pięknych plaż i nadmorskich miasteczek otoczonych oliwnymi gajami. To kraina znana z pięknych krajobrazów oraz historycznych miasteczek, którym warto poświęcić nieco uwagi. Czym kusi Tunezja w tym regionie?

Sousse – stolica Sahelu

To miasto jest trzecim pod względem wielkości ośrodkiem miejskim na terenie Tunezji. Jest jednocześnie jednym z najważniejszych w tym kraju ośrodkiem przemysłowym i handlowym, zaś tutejszy port odgrywa ważną rolę w tunezyjskiej gospodarce.

Jednym z najcenniejszych zabytków tego miasta jest Wielki Meczet, który wzniesiono w IX wieku. Otacza go ciekawy mur obronny z charakterystycznymi wieżyczkami oraz otworami strzelniczymi, przez co całość bardziej przypomina twierdzę niż świątynię. Wielki Meczet zachwyca również rozległym dziedzińcem, który otaczają arkady. Inną ciekawą budowlą w tym mieście jest wieża Khalaf, która pełni rolę latarni morskiej. Podczas wycieczki do Sousse koniecznie tez trzeba zajrzeć do tutejszego muzeum archeologicznego, w którym nie brak wspaniałych zabytków z okresu rzymskiego. Na szczególną uwagę zasługują zgromadzone tu mozaiki, zachwycające swymi barwnymi kompozycjami.

Monastir – historyczny port i nowoczesna metropolia

To miasto znane jest obecnie jako nowoczesny ośrodek turystyczny, pełen hoteli i pięknych plaż. Monatir jest jednak i miastem, które w przeszłości rozwijało się dzięki portowi i które niegdyś swym znaczeniem mogło konkurować z pobliską Sousse.

Z dawnych czasów do dnia dzisiejszego zachowało się tu kilka interesujących budowli. Jedną z nich jest Wielki Meczet oraz ribat z IX stulecia. Otaczają go nieco młodsze mury obronne, ozdobione blankami oraz wieżyczkami. Dziś na jego terenie można zwiedzić ciekawe muzeum sztuki islamskiej, w którym nie brak pięknych haftów oraz wyrobów z drewna i szkła. Największym zainteresowaniem turystów cieszą się jednak rękopisy, urzekające staranną kaligrafią.

El Djem i rzymskie pamiątki

Największą atrakcją tego miasta jest tutejszy amfiteatr rzymski. Zbudowany w III stuleciu, do dziś zachwyca swymi rozmiarami. Nic w tym dziwnego – wszak to jeden z największych amfiteatrów, jaki udało się zbudować Rzymianom w dawnych czasach. Na widowni mogło znaleźć dla siebie miejsce aż 30 tysięcy osób. Wizyta na terenie tego amfiteatru na długo pozostaje w pamięci, podobnie jak wizyta w pobliskim muzeum. W tej niewielkiej placówce zgromadzono ciekawą kolekcję zabytków z okresu rzymskiego, przy czym największym zainteresowaniem cieszą się tak charakterystyczne dla starożytnych Rzymian mozaiki.

Dodaj komentarz