Dlaczego telewizja linearna nie ma szans z VOD?

Nie jest tajemnicą, że tradycyjna telewizja (tzw. linearna) traci na popularności i żadne, nawet najbardziej opłacalne oferty ze strony nadawców nie są w stanie tego trendu zmienić. Oczywiście wynika to przede wszystkim z rosnącej popularności usług VOD (wideo na życzenie), które skutecznie wypiera telewizje linearną. Jakie są główne zalety takiego kanału dystrybucji?

VOD – jakie są modele dystrybucji?

Wyróżnić można co do zasady trzy modele dystrybucji VOD. Jeden ma charakter abonamentu, który gwarantuje dostęp do pełnej bazy materiałów danej platformy. Na takim modelu  bazuje popularny Netflix, HBO GO, czy Amazon Prime Video. Drugi model opiera się na pobieraniu jednorazowej opłaty za dostęp do konkretnego materiału. W taki sposób działa np. Player.pl, vod.pl, czy Chili.

Wyróżnić można też model hybrydowy, łączący obydwa te rozwiązania. Co do zasady mamy wówczas  w ramach abonamentu dostęp do określonej bazy filmów, a abonenci – za dodatkową opłatą – mogą zyskać dostęp do materiałów premium. Zalążki takiego modelu wprowadza Disney+, który jednak nie jest jeszcze dostępny w Polsce.

Zalety VOD – przede wszystkim brak umowy na długi czas

Podstawową zaletą oglądania filmów czy seriali w modelu VOD jest brak konieczności wiązania się z danym usługodawcą długoterminową umową. Standardowa telewizja linearna udostępnia swoje programy dopiero po podpisaniu rocznej czy dwuletniej umowy, co nie zawsze może wydać się korzystne.

Z kolei z abonamentu Netflix czy HBO GO możemy zrezygnować z miesiąca na miesiąc – nie mamy żadnego obowiązku, by kontynuować jego opłacanie w chwili, w której planujemy jakiś dłuższy wyjazd, czy innego rodzaju absencję. Niestety telewizja linearna przegrywa w tym względzie.

Oglądasz materiały, kiedy chcesz

Drugim najbardziej zauważalnym atutem VOD jest to, że filmy czy seriale możemy oglądać dokładnie w czasie, w którym jest nam to na rękę. Telewizja tradycyjna uzależnia nas od godzin transmisji, co w żadnym wypadku nie jest problemem modelu wideo na żądanie.

Co więcej, nic nie stanie na przeszkodzie, by w modelu VOD obejrzeć dany materiał więcej niż tylko jeden raz, czy nawet przewinąć scenę, która z jakiegoś powodu nam umknęła. To także bez wątpienia duża zaleta tego sposobu zapoznawania się z serialami czy filmami.

Znacznie lepsza jakość materiałów video

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na korzyść materiałów oglądanych przez Internet, jest ich znacznie lepsza jakość niż ta oferowana przez telewizję linearną. W przypadku tradycyjnej telewizji, otrzymujemy na ogół jakość HD lub Full HD, co w dobie telewizorów o rozdzielczości 4K (a nawet 8K) jest po prostu jakością zbyt niską.

Platformy streamingowe oferują nie tylko jakość materiałów w rozdzielczości 4K, ale także ze wsparciem trybu HDR, w pełni wykorzystując potencjał nowoczesnych odbiorników. Oczywiście przekłada się to na zdecydowanie lepsze doświadczenie i pozwala na zachwycanie się przepięknym obrazem. Tradycyjna telewizja niestety nie daje takich możliwości.

Oglądamy gdzie chcesz i na czym chcemy

Wciąż mało zalet? Kolejna z nich również może wydać się bardzo ciekawa. Opłacając abonament VOD możemy oglądać treści na praktycznie każdego rodzaju urządzeniu: na telewizorze, komputerze, tablecie, czy nawet na smartfonie. Nie jesteśmy tu w żaden sposób ograniczeni tylko do odbiornika telewizyjnego, a nasze możliwości są znacznie szersze.

Nic więc nie stanie na przeszkodzie, by włączyć ulubiony serial podczas pracy przy komputerze i oglądać go w mniejszym oknie, czy też delektować się ulubionym filmem podczas kursu autobusem. Bez wątpienia to bardzo ciekawa opcja dla wszystkich kinomanów, którzy chcą poświęcić swojemu hobby jak najwięcej czasu.

Ogromna baza dobrej jakości filmów i seriali!

Telewizja linearna od jakiegoś czasu uchodzi za taką, która nie oferuje licznych wartościowych treści. Platformy VOD są pod tym względem przodujące: każda z popularnych ma w swojej bazie cały szereg ogromnej wręcz ilości filmów i seriali, często też oryginalnych. Możemy ponadto poznać bardzo dużo wartościowych, niszowych produkcji, które nie mają szans przebicia się do mainstreamu i zaistnieć w masowej świadomości.

Szereg zalet VOD

Czy telewizja linearna przestanie istnieć? Oczywiście w najbliższych latach się to nie stanie, natomiast z pewnością będzie można odnotowywać spadek zainteresowania takimi usługami. Model dystrybucji VOD posiada cały szereg ogromnych zalet, które wydają się przeważać nad zaletami tradycyjnej telewizji. Wszystko pozostaje jednak kwestią gustu i  preferencji użytkownika.

Dodaj komentarz