Dobroczynny wpływ aromaterapii

Dobroczynny wpływ aromaterapii

W codziennej pielęgnacji ciała coraz więcej osób docenia właściwości lecznicze olejków aromatycznych. To naturalne produkty, które są łatwo dostępne, proste w użyciu, a ich stosowanie jest czystą przyjemnością. Dla wielu osób stanowią ulubiony i nieodzowny środek kosmetyczny i terapeutyczny.

Zastosowanie olejków w aromaterapii

Olejki stosowane w aromaterapii pozyskuje się z roślin metodą destylacji wodnej z jej liści, kwiatów, owoców, kory lub korzeni. Stały się one cenionym środkiem w codziennej pielęgnacji ciała, głównie ze względu na właściwości terapeutyczne i zapach. Wykorzystywane są do leczenia różnego rodzajów dolegliwości, począwszy od schorzeń skóry, a kończąc na łagodzeniu i leczeniu stresu. Zyskuje nie tylko nasze ciało, ale i umysł. Są trzy główne sposoby wykorzystywania aromaterapii.

Olejki stosowane do kąpieli

Wystarczy kilka kropel dowolnego olejku dodanych do wanny, a kąpiel okaże się istnym rajem dla naszego ciała. Wdychanie oparów unoszącego się olejku nie tylko nas uspokaja, ale i odpręża. Najlepiej dodać je do gorącej wody tuż przed samą kąpielą, inaczej mogą wyparować.

Olejki stosowane podczas masażu

W celu skorzystania z dobroczynnego działania olejków podczas masażu, wystarczy do dwóch łyżeczek oleju, np. migdałowego, dodać 3-4 krople olejku. Delikatnie wmasowana mikstura pomoże rozluźnić nasze ciało i zapewni komfort na długi czas.

Olejki odświeżające powietrze

Z dobroczynnej mocy olejków mogą skorzystać również inne osoby, które z nami przebywają. W tym celu warto zaopatrzyć się w dostępne na rynku ceramiczne kominki aromaterapeutyczne. Wlewa się do nich odrobinę wody i kilka kropel wybranego olejku, a następnie podgrzewa miksturę nad płomieniem ze świeczki i gotowe. Dobrym i tanim sposobem jest spryskanie pokoju wodą zmieszaną z olejkiem umieszczoną w zwykłej butelce ze zraszaczem. Artykuł powstał we współpracy z portalem https://viagra.edu.pl

Najpopularniejsze i najczęściej używane olejki w aromaterapii

Istnieje kilkaset różnych olejków i na pewno każdy znajdzie dla siebie odpowiedni. Dobrze dobrany zadba o nasze samopoczucie, ale również pozwoli uporać się z dręczącymi nas dolegliwościami. Oto najczęściej spotykane i stosowane olejki w aromaterapii:

  • rumiankowy – ma działanie uspokajające i stosuje się go w bólach głowy i stanach lękowych;
  • eukaliptusowy – udrażnia górne drogi oddechowe i pomaga walczyć z przeziębieniami;
  • lawendowy – działa uspokajająco, stosuje się go przy różnego rodzaju przeziębieniach, bólach głowy czy menstruacyjnych, wspomaga też leczenie stresu;
  • różany – olejek o działaniu kojącym, głównie stosowany w leczeniu depresji;
  • z drzewa herbacianego – znany z działania antybakteryjnego, wspomaga leczenie wyprysków i opryszczki;

Jak bezpiecznie stosować olejki aromatyczne?

Używanie olejków aromatycznych nie jest skomplikowaną czynnością, jednak warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, dzięki którym ich stosowane będzie nie tylko przyjemne, ale i bezpieczne.

  1. Nie wolno stosować olejków bezpośrednio na skórę, gdyż mogą ją podrażnić. Trzeba je przed użyciem rozcieńczyć, wyjątek stanowi olejek z lawendy, który stosujemy bezpośrednio na miejsce ukąszenia przez owada.
  2. Pod żadnym pozorem olejki nie nadają się do celów spożywczych. Są silnie skoncentrowanym wyciągiem z rośliny i mają moc 50-100 razy większą niż ona sama.
  3. Jeśli używamy olejków bezpośrednio na skórę, nie może być ona podrażniona lub skaleczona.
  4. Niektórych olejków nie wolno stosować kobietom w ciąży, dlatego warto wcześniej zasięgnąć opinii u specjalisty od aromaterapii.

Dodaj komentarz