Truskawki są owocami sezonowymi. Ich smak, zapach to wyjątkowe połączenie słodyczy i charakterystycznego aromatu. Truskawki należą do bylin z rodzaju poziomek. Powstały w Europie w XVIII wieku poprzez skrzyżowanie gatunków poziomki wirginijskiej i chilijskiej. Obecnie są powszechnie uprawiane w krajach klimatu umiarkowanego, posiadają około 2000 odmian. Największym producentem tych owoców są Stany Zjednoczone oraz Hiszpania. Polska pod względem produkcji truskawek zajmuje siódme miejsce na świecie.
Właściwości truskawek
Owoce te zawierają witaminę C w ilościach znacznie większych niż pomarańcze i inne owoce cytrusowe. Posiadają witaminy z grupy B, witaminy A, E, PP, które normują dotlenienie krwi. W truskawkach występuje kwas foliowy, który przeciwdziała depresji oraz stymuluje pracę mózgu. Owoce zwalczają wolne rodniki, które wpływają na starzenie i stany zapalne w organizmie. Truskawki są cennym źródłem błonnika. Zawierają pektyny, które aktywizują pracę jelit i regulują trawienie. Systematycznie spożywane przyczyniają się do obniżenia ryzyka chorób układu sercowo- naczyniowego ze względu na duże ilości antocyjanów. Obniżają poziom cholesterolu LDL. Ze względu na zawarty w nich kwas elegonowy chronią przed nowotworami. Pomagają w leczeniu reumatyzmu i artretyzmu. Ponadto dzięki własnościom obniżającym ilość kwasu w moczu są skuteczne przy schorzeniach nerek i wątroby, Owoce poprawiają apetyt i gaszą pragnienie. Wspomagają leczenie anemii. Mają działanie odchudzające. Podnoszą poziom odporności organizmu. To naturalny wybielacz zębów. Są niskokaloryczne. Umyte i rozgrzane liście truskawek odkażają rany. Olej z truskawek tłoczony na zimno wykorzystywany jest w kosmetyce do pielęgnacji skóry trądzikowej i wygładzania zmarszczek.
Środki ostrożności
Truskawki mogą uczulać. Objawami alergii na te owoce może być pokrzywka, biegunka lub opuchlizna twarzy. Częściej pojawia się u dzieci. W momencie zdiagnozowania alergii na truskawki, należy wyeliminować je z diety i zwrócić uwagę na inne produkty, gdzie zawarte są te owoce np. soki, dżemy, galaretki, ciastka, ciasteczka, desery, lody i koktajle mleczne itp. Osoby z nadwrażliwością jelitową powinny jeść mniejsze ilości tych owoców. Ponadto należy pamiętać, że truskawki przed jedzeniem należy umyć. Związki chemiczne używane podczas nawożenia i pryskania są nagromadzone w truskawkach i mogą powodować reakcje alergiczne. Ostrożnie i z rozwagą należy je podawać małym dzieciom, kobietom w ciąży oraz matkom karmiącym. Truskawki powinny być przechowywane nieumyte bez usuwania z nich szypułek. Dzięki temu zachowują dłużej świeżość.
Kosmetyki truskawkowe
Artykuły kosmetyczne na bazie truskawek posiadają działanie odżywcze i ściągające. Ponadto są bakteriobójcze. Przeznaczone najczęściej do codziennej pielęgnacji skóry. Najczęściej są to: maseczki, pasty do zębów, żele pod prysznic, pomadki do ust, peeling do ciała. Zapach truskawek wykorzystywany jest w perfumach i wodach toaletowych.
Domowa maseczka z truskawek
Przedstawiona maseczka przeznaczona jest do cery normalnej i zdrowej. Wystarczy rozgnieść widelcem lub zblendować kilka owoców truskawek na jednolitą masę. Następnie nałożyć zmiksowane truskawki na umytą twarz, szyję i dekolt. Po upływie 15 minut zmyć maseczkę pod bieżącą wodą i gotowe. Można dodać do rozgniecionych truskawek łyżeczkę miodu i jedną łyżkę śmietany. Całość dokładnie wymieszać i nałożyć na twarz. Po kwadransie zmyć. Ta maseczka świetnie sprawdza się przy cerze suchej. Truskawkowe maseczki nakładamy dwa razy w tygodniu.