Gdzie pojechać na wakacje – podróż wokół Karkonoszy

Gdzie pojechać na wakacje – podróż wokół Karkonoszy

Karkonosze to najwyższe pasmo górskie Sudetów. Przez Przełęcz Kowarską łączą się z nieregularnym masywem Rudaw Janowickich. U podnóża obu pasm leży Kotlina Jeleniogórska. Krajobrazy w Karkonoszach są przepiękne i co roku przyciągają wielu turystów. Jeśli zastanawiasz się, gdzie pojechać na wakacje – podróż wokół Karkonoszy będzie dobrym pomysłem.

Poznaj najciekawsze miejsca tego obszaru górskiego i znajdź coś dla siebie!

Dla tych, którzy cenią sobie kontakt z naturą czeka Karkonoski Park Narodowy. Obejmuje on w Polsce całą grzbietową część głównego pasma Karkonoszy od przełęczy Okraj na wschodzie po Mumlawski Wierch na zachodzie. Ponadto obejmuje tez dwie enklawy: górę Chojnik i wodospad Szklarki. Wiele występujących na jego terenie roślin i zwierząt jest rzadkich w naszej strefie klimatycznej. Należy do nich skalnica śnieżna ze strefy arktycznej. Jej dziko rosnące stanowisko w Kotle Małego Stawu jest jedynym miejscem jej występowania w Europie Środkowej. Tam też znajduje się schronisko, w którym możecie odpocząć po wyprawie na szlaku. Kocioł Małego Stawu jest niezwykle urokliwy i warto tu przybyć by na własne oczy podziwiać krajobraz.

Mówiąc o Karkonoszach koniecznie trzeba wspomnieć o Śnieżce. Pierwszymi turystami na szczycie byli pielgrzymi przybywający do górującej na szczycie kaplicy św. Wawrzyńca. Najpiękniejsze wycieczki górskie po Karkonoszach prowadzą głównym pasmem Śląskiego Grzbietu i Czarnego Grzbietu, gdzie właśnie leży Śnieżka – 1602 m n.p.m., najwyższy szczyt całego łańcucha. Na szczycie Śnieżki znajduje się też Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne.

Miejscem, do którego warto pojechać jest Szklarska Poręba. Jest to rozległa miejscowość położona w dolinie Kamiennej pomiędzy masywami Karkonoszy i Gór Izerskich. W centrum podziwiać można XVIII-wieczny Młyn św. Łukasza na potoku Kamieńczyk. Na izerskich stokach ponad centrum miasta znajduje się dom braci literatów Carla i Gerharta Hauptmannów zbudowany pod koniec XIX wieku. Gerhart jest laureatem literackiej Nagrody Nobla z 1912 roku. W tej samej części miasta jest maleńkie muzeum w domu, gdzie w latach 1947-1970 mieszkał Wlastimil Hofman, uczeń Jacka Malczewskiego. Jego obrazy na terenie Szklarskiej Poręby można też obejrzeć w barokowym kościele Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny i neogotyckim kościele Bożego Ciała. Prywatna huta szkła – Leśna Huta – podtrzymuje tradycje szklarskie miasta. W Muzeum Mineralogicznym zgromadzono bogatą kolekcję minerałów, m.in. agatów oraz skamieliny szkieletów dinozaurów. Warto tutaj zajrzeć i zobaczyć ciekawe eksponaty. Atrakcjami Szklarskiej Poręby są także dwa wodospady – Szklarki i Kamieńczyka. Do najpiękniejszych miejsc widokowych należą Zakręt Śmierci oraz Złoty Widok. Warto udać się na jeden z nich, by podziwiać piękne widoki. Dwuodcinkowy wyciąg na Szrenicę ułatwia natomiast wycieczki na Śląski Grzbiet.

Gdzie pojechać na wakacje poza powyższymi miejscami?

Godny polecenia jest Karpacz! Jest on idealnym miejscem na wypoczynek nie tylko zimą, ale również latem. Rozciąga się wzdłuż potoków Łomniczki i Łomnicy, które przecinają pasma pogórza. Zabudowa kurortu sięga podnóży Śnieżki i Kopy. Największą historyczną atrakcją historyczną jest tutaj świątynia Wang. Jest to drewniany kościół z XIII wieku, przeniesiony z XIX wieku z Norwegii. W centrum zobaczyć można karczmę sądową, kamienny kościół ewangelicki i liczne budynki pensjonatów w stylu turolskim. Do wizyty w Karpaczy zachęcają też Muzeum Sportu i Turystyki oraz Miejskie Muzeum Zabawek, uwielbiane przez dzieci. Jeśli lubisz aktywnie spędzać czas znajdziesz tutaj wiele atrakcji, które ułatwią ci taką formę wypoczynku. Krucze Skały to miejsce dla miłośników wspinaczki skałkowej. Możesz również wybrać się na Alpejski Tor Bobslejowy lub tor saneczkowy znajdujący się na terenie Centrum Rekreacji i Sportu Kolorowa. Przejazd zapewni ci wspaniałą zabawę i sporą dawkę adrenaliny. Atrakcji oczywiście nie brakuje w Karpaczu. W Parku Linowym Tarzan znajduje się ponad 40 atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Możesz wybrać trudniejszą bądź łatwiejsza trasę i spróbować swoich sił na wysokościach. Jest to świetna alternatywa dla tych, którzy obawiają się wspinaczki skałkowej. Każdy powinien być zadowolony z takiej przygody. Obok parku znajduje się lodowisko, gdzie poza jazdą na łyżwach można grać w bilard i inne gry zręcznościowe. Bogata oferta noclegów w Karpaczu sprawia, że znajdziesz dogodne miejsce dla siebie, by swobodnie dotrzeć do najciekawszych atrakcji.

Gdzie pojechać na wakacje, kiedy szukasz odpoczynku i spokoju? Pod Karpaczem we wsi Ścięgny możesz zatrzymać się w pensjonacie Palomino. Z okien możesz podziwiać Karkonosze, a najmłodsi mogą spędzać czas na placu zabaw. Znajduje się tu również sauna. W pobliżu pensjonatu znajduje się Park rozrywki Western City, gdzie będziecie mogli przeżyć kowbojskie przygody i spróbować pysznej, kowbojskiej kuchni! Na terenie Western City znajduje się również mini zoo oraz organizowane są szkolenia jazdy konnej. Poza pobliskim pensjonatem masz możliwość wynajęcia jednego z wielu domków traperskich znajdującego się na terenie miasteczka. Dogodna lokalizacja Western City pozwoli ci na korzystanie również z okolicznych atrakcji. W pobliżu znajdują się wyciągi narciarskie po polskiej i czeskiej stronie Karkonoszy oraz piękne, widokowe szlaki turystyczne. Jest to miejsce idealne na spędzenie wakacji z rodziną!

Wielu z nas zastanawia się, gdzie pojechać na wakacje. Karkonosze poza wyżej opisanymi miejscami oferują oczywiście jeszcze wiele innych pięknych atrakcji. Aby się o tym przekonać, spakuj walizkę i wybierz się w podróż wokół Karkonoszy!

Dodaj komentarz