Gniezno: co warto tutaj zobaczyć?

Jest jednym z ciekawszych miast, jakim może się pochwalić Wielkopolska, a wycieczki po jego terenie będą dla każdego z nas wyjątkową lekcją historii. Gniezno ma się czym pochwalić, a powodów, dla których warto zwiedzić to miasto, jest wiele. Co warto wiedzieć na jego temat?

Gniezno to ośrodek miejski o ciekawej historii, który może się pochwalić ciekawymi muzeami, pięknymi budowlami oraz cennymi pamiątkami z dawnych czasów. Dla turystów, którzy zechcą odkryć jego potencjał, nie lada gratką mogą się okazać wędrówki po tutejszym Trakcie Królewskim. Ta trasa spacerowa pozwala w ciekawy sposób zapoznać się z dziejami tego miasta, ułatwia też poruszanie się pomiędzy najpiękniejszymi obiektami Gniezna. Wędrówkę po tej trasie umilają dodatkowe atrakcje – rzeźby-króliki oraz rzeźby polskich władców. W odkrywaniu historii Gniezna i Polski pomaga też ekspozycja, która czeka na turystów w Muzeum Początków Państwa Polskiego. To wyjątkowe miejsce, w którym można zdobyć wiele informacji i o początkach Polski, i o rodzie Piastów. Nie brak tu również ciekawych wiadomości na temat samego Gniezna oraz sztuki romańskiej – tak charakterystycznej dla wielkopolskich miast. Całość robi ogromne wrażenie, a wizyta w tym muzeum na długo zapisuje się w pamięci zwiedzających.

Atrakcją nieco mniej znaną jest…parowozownia. Choć Gniezno rzadko kojarzone jest z zabytkami techniki, ta parowozownia zasługuje na uwagę. Gnieźnieńskiego Stowarzyszenie Miłośników Kolei stara się dbać o to miejsce możliwie jak najlepiej. Dzięki członkom tego stowarzyszenia, każdy z nas może zwiedzić zabytkową parowozownię, poznać jej dzieje, a przy okazji poznać ludzi z pasją.

Najważniejszym punktem w programie każdej wycieczki po Gnieźnie pozostaje jednak tutejsza katedra – nie bez powodu uznawana za jeden z najważniejszych przykładów architektury sakralnej na ziemiach polskich. Wzniesiona przed wiekami na historycznym wzgórzu Lecha, może się pochwalić piękną, gotycką formą, ciekawym wyposażeniem wnętrza, relikwiami św. Wojciecha oraz Drzwiami Gnieźnieńskimi, które uchodzą na jedno z najciekawszych dzieł sztuki średniowiecznej w Polsce. Warto tu również zwiedzić katedralne podziemia, warto też wejść na wieżę katedry, z której roztacza się niezapomniany widok na Gniezno i jego najbliższą okolicę. Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej to kolejna atrakcja, na którą warto tu zwrócić uwagę.

Gniezno ma się czym pochwalić, a wycieczki po jego terenie mogą się dla każdego z nas okazać ciekawa lekcją historii. Kto znajdzie tu tanie noclegi, ten będzie mógł lepiej poznać i Gniezno, i leżące w jego okolicy miasta. Tu, w kolebce państwa polskiego, nudzić się nie można, a czas spędzony na poznawaniu historii i wielkopolskich zabytków z pewnością nie będzie czasem straconym.

Dodaj komentarz