Zwiedzanie Warszawy to kontakt nie tylko ze wspaniałą architekturą, ale i przyrodą. Warszawskie parki mają wiele uroku, a spacery po ich terenie pozwalają nam nacieszyć się wypoczynkiem, odetchnąć od gwaru wielkiego miasta oraz spędzić czas na łonie natury. W takich miejscach, jak Łazienki Królewskie, można dodatkowo cieszyć się widokiem pięknych zabytków oraz dzieł sztuki, które są tu godnie prezentowane w licznych pawilonach wystawowych. Na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę w trakcie wycieczki po tym parku?
Łazienki Królewskie to najpiękniejszy park, jakim może nas oczarować Warszawa. Historia tego miejsca zaczyna się w połowie XVII wieku, w czasach Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, który zbudował tu dla siebie pawilon kąpielowy zwany Łazienką. Największe zasługi dla tego warszawskiego parku miał jednak król Stanisław August Poniatowski, który wybrał to miejsce na swą letnia rezydencję. W jego czasach Łazienka zmieniła się w okazały Pałac na Wodzie, a wokół niego pojawiło się wiele pięknych budowli. Jeszcze w XIX wieku dostawiano tu nowe budynki i pawilony, dzięki czemu dziś Łazienki Królewskie zachwycają licznymi atrakcjami i pięknymi perełkami architektury z różnych okresów historycznych. Na co warto tu zwrócić uwagę?
Łazienki Królewskie to przede wszystkim piękne ogrody, pomnik Fryderyka Chopina oraz klasycystyczny Pałac na Wodzie, w którym dziś mieści się placówka muzealna – idealna dla tych, którzy chcą spędzić wolny czas w otoczeniu pięknych pałaców. W gronie innych zabytków, z jakimi można się spotkać w czasie wycieczki po tej części Warszawy, pojawiają się tak ciekawe obiekty, jak Biały Domek oraz Pałacyk Myślewicki. Obiekty te powstały dla króla Stanisława Augusta, a autorem ich projektu był Dominik Merlini. Warto też zajrzeć do Stajni Kubickiego oraz do Koszar Kantonistów. W budynkach tych czeka obecnie na gości Muzeum Jeździectwa i Łowiectwa, któremu z pewnością warto poświecić swój czas. Teatr na Wyspie (Amfiteatr), klasycystyczna Świątynia Sybilli z 1820 roku, Ermitaż (czyli samotnia lub pustelnia) oraz Dom Narutowicza – oto kolejne atrakcje, którym w czasie zwiedzania Łazienek Królewskich koniecznie trzeba się uważniej przyjrzeć. Wielkie wrażenie mogą też zrobić na gościach takie obiekty, jak Nowa Oranżeria z lat 60-tych XIX wieku, wzniesiona z żeliwa oraz szkła, oraz Stara Pomarańczarnia, w której w latach 70-tych XVIII wieku powstał słynny Teatr Królewski. Jest on jedną z ciekawszych pamiątek z czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, a jednocześnie jednym z nielicznych teatrów dworskich z XVIII wieku, którym udało się przetrwać do naszych czasów.