Włoskie skarby: Spello

W Spello każdy może się przekonać, że nie tylko wielkie miasta mogą się okazać ciekawym celem wycieczki na południe Europy. Włochy to kraj wyjątkowy. Tu nawet na prowincji czekają na gości wyjątkowe atrakcje. W gronie miejscowości, do zwiedzenia których coraz częściej zachęcają nas biura podróży, znajduje się m. in. wspomniane już Spello. Ta urokliwa miejscowość, mimo położenia na prowincji, może zaskoczyć każdego swym pięknem i sporą kolekcją niezwykłych zabytków. Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki po jej terenie? Czym mogą nas zaskoczyć w tym miejscu słoneczne Włochy – kraj ta wysoko ceniony w świecie miłośników historii i sztuki?

Jak podkreślają biura podróży, to właśnie dla miłośników historii Spello może się okazać miejscem wyjątkowo atrakcyjnym. Obiektów, które warto lepiej poznać, jest tu sporo. W malowniczej scenerii oraz a kameralnej atmosferze włoskiej prowincji, można tu zwiedzać zabytki wyjątkowe, które śmiało mogą konkurować z tymi, które znajdują się w wielkich miastach. Turyści kojarzą tę miejscowość jednak w pierwszej kolejności z oliwnymi gajami oraz tak ważnym wydarzeniem, jakim jest Święto Oliwy. W czasie wycieczki po mieście można z kolei nacieszyć się widokiem ciekawych zabytków oraz malowniczych zaułków. Warto też zwiedzić tutejsze zabytki. Jest ich sporo. Jednym z tych najważniejszych jest starówka, założona w I wieku p. n.e. Jej wielką ozdobą są do dziś piękne bramy, które skutecznie przyciągają uwagę turystów. Spello może się też pochwalić pięknym rynkiem, przy którym znajduje się kolejna atrakcja. To renesansowy pałac, który służył jako siedziba władz miejskich. Wspaniałe sale, ozdobione pięknymi freskami, są do dziś jego największa ozdobą i stanowią największą zachętę do zwiedzenia tego obiektu. W tym prowincjonalnym mieście czeka też wiele atrakcji na miłośników architektury sakralnej. Spello może się pochwalić ciekawa kolekcją dwunastu kościołów, a każdy z nich przyciąga swą architekturą oraz ciekawym wystrojem wnętrza. Najważniejszym zabytkiem w tej grupie jest kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Większej, który został zbudowany na przełomie XII i XIII wieku. Jest to jedna z tych budowli, która w wyjątkowo piękny sposób reprezentuje sztukę romańską, choć w jej wnętrzu uwagę przyciąga też kaplica z renesansowymi dekoracjami.

Biura podróży wiedzą doskonale, że wycieczki do tak ciekawych miejscowości, jak Spello, mogą się spotkać z wielkim zainteresowaniem ze strony turystów. Przecież Włochy to nie tylko wielkie miasta, ale i prowincjonalne miasteczka – równie ciekawe i atrakcyjne, jak znane na całym świecie ośrodki miejskie.

Dodaj komentarz