Alwernia to piękne miasto, którego zwiedzenie dostarczy wielu wrażeń wszystkim miłośnikom historii. Ta miejscowość może się pochwalić interesującymi zabytkami oraz malowniczym otoczeniem, dzięki czemu pobyt na jej terenie stanie się dla każdego z nas prawdziwą przyjemnością. Co warto zobaczyć w tym mieście? Oto kilka obiektów, których podczas wycieczki po tym mieście nie można pominąć.
Z kart historii – Alwernia i jej dzieje
Alwernia jest miastem dość młodym, a jej dzieje sięgają XVIII wieku. To właśnie w tym czasie zaczęła się rozwijać osada, związana ściśle z istniejącym tu od 1616 roku klasztorem Bernardynów. W XIX wieku Alwernia znana jest już jako miasto, które coraz lepiej się rozwija. Dziś jest to miejscowość znana doskonale miłośnikom historii, choć na wypoczynek w jej rejonie mogą postawić i te osoby, które chcą miło spędzić wolny czas w pięknym otoczeniu. Wszak w niewielkiej odległości od tego miasta czekają takie atrakcje, jak zalew Skowronek, piękne plaże oraz rozległe kompleksy leśne. A co warto zobaczyć w ścisłym centrum tego miasta?
Alwernia i jej zabytki
Alwernia kojarzona jest przede wszystkim z klasztorem, którego początki wiążą się z Krzysztofem Korycińskim i jego podróżą do miejscowości La Verna. W skład zespołu klasztornego wchodzi kościół p. w. Stygmatów św. Franciszka, który powstał w latach 1630-1676 w miejscu poprzedniej świątyni. W początkach XVIII wieku kościół ten powiększył się o kaplicę, zbudowaną z myślą o obrazie Ecce Homo. Jest to intrygujące dzieło sztuki, równie ciekawe są okoliczności, w jakich trafiło ono do Alwerni. Wiadomo, że wcześniej obraz ten znajdował się w kościele w Babicach. Tamtejszy proboszcz, ksiądz Jan Franciszek Michlajski, w 1686 roku ofiarował to dzieło Bernardynom z Alwerni. Warto jednak zwrócić uwagę na nazwiska, które pojawiają się liście poprzednich właścicieli tego obrazu. Można wśród nich znaleźć cesarza Konstantego XII, Mahometa II oraz cesarza Austrii.
W czasie wycieczki po Alwerni warto też przyjrzeć się centrum tego miasta. Uwagę przyciąga tu malowniczy rynek, otoczony starymi domami. Większość z nich pochodzi z XVII i XVIII wieku. Są to cenne zabytki, dzięki którym Alwernia wciąż urzeka wyjątkowym, małomiasteczkowym charakterem. Obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki po tej miejscowości jest też Małopolskie Muzeum Pożarnictwa. Powstało ono w 1953 roku i jest najstarszą placówką tego typu w Polsce. Zbiory tego muzeum są fascynujące. Nie brak tu zabytkowych wozów oraz sprzętów, z jakich korzystano w dziejach OSP. Całość robi ogromne wrażenie, a dodatkowym walorem są ciekawe opowieści muzealnych przewodników – miłośników straży pożarnej, którzy wolny czas poświęcają na pracę w tej właśnie placówce.