Jak przygotować swój dom na kota?

Jak przygotować swój dom na kota?

Miłośników zwierząt domowych nie brakuje. Jednymi z najpopularniejszych zwierząt są zaś koty. Nie sposób nie zauważyć, że cieszą się one dużą popularnością, zarówno wśród przedstawicielek płci pięknej, jak i wśród mężczyzn. Wiele osób decyduje się na posiadanie kota lub kotów, ale nie każdy wie, jak przygotować swój dom lub mieszkanie na zwierzę. Na szczęście okazuje się, że nie jest to tak trudne, jak mogłoby się na pozór wydawać.

Zadbaj o zakup odpowiednich akcesoriów

Każdy, kto decyduje się na posiadanie kota, musi odpowiednio przygotować swoje mieszkanie lub dom. Wskazane jest na pewno zakupienie odpowiednich, niezbędnych zwierzęciu akcesoriów. Znajdziemy je przede wszystkim w sklepach zoologicznych, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Nie sposób nie zauważyć, że każdemu kotu niezbędna będzie kuweta. Kuwetę można wypełnić żwirkiem. Na rynku dostępne są rozmaite jego rodzaje. Wyróżnia się między innymi żwirek silikonowy, ale również i drewniany. Wybór zależy od naszych preferencji. Jeśli jednak zauważamy, że kot nie chce załatwiać swoich potrzeb fizjologicznych do kuwety, warto zastanowić się nad zmianą żwirku. Zawsze warto poradzić się sprzedawcy sklepu zoologicznego, jeśli zależy nam na doborze odpowiedniego żwirku do kociej kuwety. Wskazane będzie także zakupienie misek. Jedna z nich ma być przeznaczona na wodę, a druga na karmę. Kotu warto także zakupić drapak oraz zabawki. W przypadku kotów długowłosych przydatna będzie także starannie dobrana szczotka.

Kot musi otrzymać wysokiej jakości karmę

Koty, aby mogły rozwijać się harmonijnie, potrzebują odpowiedniej jakości karmy. Warto byłoby więc takową zakupić. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup karmy mokrej. Karmy suche uważa się za niewskazane. Zawierają one bowiem wyjątkowo mało wartości odżywczych i w wielu przypadkach mogą być szkodliwe. Doskonałym rozwiązaniem będzie więc przejrzenie kilku lub nawet kilkunastu ofert karm. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że uda nam się znaleźć dobrej jakości karmę. Ważne jest także to, aby obserwować, czy dana karma smakuje kotu. Jeśli nie, należy poszukać innej. Nie należy za wszelką cenę wybierać najtańszej karmy. Najlepszym rozwiązaniem może okazać się zakup karmy, która będzie atrakcyjna zarówno pod względem cenowym, jak i jakościowym.

Zatroszcz się o odpowiednie zabezpieczenie balkonu

Jeżeli zależy nam na posiadaniu kota, musimy zwrócić uwagę na właściwe zabezpieczenie balkonu, o ile takowy posiadamy. W przeciwnym bowiem razie, kot może uciec. Bardzo wiele kotów ucieka przez balkon. Niektóre z nich błąkają się po mieście przez długi czas, a później odnajdują dom. Wiele zwierzaków ginie jednak pod kołami samochodów lub gubi drogę do domu na zawsze. Szczególnie ryzykowna jest ucieczka małych kotków. Większość z nich nie wraca już do swoich opiekunów. W sklepach znajdziemy specjalne siatki, przy pomocy których można zabezpieczyć zarówno balkony, jak i okna. Warto byłoby poczytać w Internecie opinie na temat poszczególnych zabezpieczeń. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że uda nam się znaleźć odpowiednie produkty.

Dbaj o dobre samopoczucie pupila

Każdy, kto posiada kota, musi również dbać o jego dobre samopoczucie. Najważniejsze jest na pewno to, aby zwierzę otrzymywało regularne i zdrowe posiłki. Ponadto, niezmiernie istotna jest zabawa. Zwierzęciu należy poświęcać odpowiednią ilość czasu, bo tylko wówczas będzie energiczne i szczęśliwe. Nie wolno jednak zapominać o tym, że każdy kot ma inny charakter. Jedne koty są spokojniejsze, a inne nieco bardziej żywiołowe. Jeśli mamy małe mieszkanie, dobrze byłoby postarać się o zakup spokojnej rasy. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup persa, a także kota syberyjskiego. Norweskie koty leśne także są dość spokojne. Jeżeli jednak marzy nam się energiczne i żywiołowe zwierzę, warto byłoby postarać się o kupno kota rasy bengalskiej. Trzeba jednak liczyć się z tym, że zakup kota rasowego wiąże się z dość dużymi kosztami. Nie każdy może sobie na takie rozwiązanie pozwolić.

Dodaj komentarz