Kategoria prawa jazdy B a motocykl do 125cm3

Kategoria prawa jazdy B a motocykl do 125cm3

Metamorfoza przepisów zrealizowana kilka lat wstecz dała kierowcom posiadającym kategorię B od co najmniej trzech lat sposobność kierowania także jednośladami do 125cm3. Prawdopodobnie z tych wieści ucieszą się właściciele niewielkich motocykli o pojemności pięćdziesiąt cm sześciennych lub niższej, którzy narzekają na brak siły oraz dynamiczności swoich wehikułów.

Wybierając nasz nowiutki pojazd jednośladowy powinno się odnieść uwagę, czy będzie to motocykl, czy skuter. Te pierwsze mają manualną skrzynię biegów, a pozostałe zazwyczaj automatyczną (jak skutery 50cm3, jakkolwiek i w tym miejscu zdarzają się samotne egzemplarze ze przekładniami ręcznymi). Skutery 125 to już jednak zupełnie inna opowieść, aniżeli tak zwane „pięćdziesiątki”. Zwiększenie szybkości bywa o dużo lepsze, prędkość maksymalna wyższa, oraz nie jesteśmy już ograniczeni prędkością maksymalną wynoszącą 45km/h. Warto rozważyć kupno tego typu maszyny, jeśli żyjemy w wielkim mieście i pokonujemy codziennie w jego obszarze spore odległości. Taki wehikuł to idealna możność szybkiego przedarcia się przez komunalną dżunglę i ominięcia wszelkich zatorów drogowych, a kiedy droga jest pusta – uzyskania lepszych prędkości.

Skuter na B, jak również motocykl o objętości 125cm3, sprawdzi się również na krótkich pozamiejskich trasach. Te machiny umieją osiągnąć prędkości maksymalne nawet powyżej 100km/h, a podróż po płaskim terenie bez przeciwnego wiatru przez kilkanaście kilometrów ze przeciętną 80-90km/h bywa całkiem realna. Dzięki tym właściwościom, możemy również z powodzeniem korzystać z tego typu machiny mieszkając nawet kilkanaście kilometrów od miasta, w którym pracujemy. Po wyjechaniu z obszaru zabudowanego, na szosach o prędkości maksymalnej do 90 czy też 100km/h wcale nie będziemy zawalidrogami. Daje to nam dwojaką korzyść: ewentualność dojeżdżania z domu do miasta, a w mieście ewentualność skutecznego omijania korków. Wszystko jednym i tym samym wehikułem, na jaki w dodatku nie powinniśmy dysponować żadnych dodatkowych upoważnień, poza kategorią prawa jazdy B posiadaną od ponad trzech lat.

Dodaj komentarz