Ortografia w języku Polskim

Ortografia w języku Polskim

Reguł w polskiej ortografii jest mnóstwo i trudno wymagać od ucznia szkoły podstawowej aby znał je wszystkie. Jak nauczyć dziecko ortografii? Jedyne co pozostaje, to dużo ćwiczyć. Najlepiej połączyć przyjemne z pożytecznym i zaproponować maluchowi ćwiczenia z elementami zabawy. To zawsze działa.

Najciekawszym sposobem nauki ortografii są gry. Mogą to być gry komputerowe lub internetowe. Mają różne stopnie trudności, dostosowane są do dzieci w każdym wieku. Polegają na zdobywaniu punktów za poprawne wpisanie wyrazu lub przyporządkowanie go do danej reguły. Ortograficzne gry planszowe to quizy lub puzzle. Wprowadzając element rozrywki uczą i utrwalają trudne wyrazy. Takie gry przydatne są zwłaszcza do ćwiczenia mniej znanych zagadnień gramatycznych, na przykład skracania wyrazów.

Szczególnie ciekawe są ćwiczenia ortograficzne dla klasy trzeciej. Chodzi o to, aby przygotować dzieci  do sprawdzianu kompetencji trzecioklasisty i do nauki w drugim etapie edukacyjnym. Do  wyboru mamy loteryjki obrazkowo-wyrazowe, wykreślanki i przeskakiwanki literowe lub sylabowe. W klasie można też wykorzystać łamigłówki, domina wyrazowe i zagadki ortograficzne.

Jeżeli uważamy, że najskuteczniejszą metodą nauki są testy ortograficzne, postarajmy się je uatrakcyjnić. Dziecku, które lubi rywalizację i ma sportowe zacięcie, wyznaczmy czas na wykonanie testu. Rodzice mogą zorganizować zawody między rodzeństwem. Nauczyciele mogą zorganizować konkurs na klasowego Mistrza Ortografii. Wygrywa ten, kto ma mniej błędów, albo szybciej wykona zadanie. Przeważnie testy ortograficzne polegają na wyborze odpowiedniego wyrazu spośród kilku możliwości.

Dzieci szybciej zapamiętują to, co jest śmieszne. Wykorzystajmy to! Ciekawym ćwiczeniem ortograficznym jest nauka śmiesznych wierszyków, piosenek, zdań czy powiedzonek. Takie rymowanki ortograficzne znajdziemy w Internecie. Możemy je także wymyślić z maluchem. Nasza propozycja ortografii na wesoło to: Żeby łatwo zapamiętać, co to za wyjątek, pszczoła usiadła na bukszpanie trzynastego w piątek.

Kolejnym narzędziem ułatwiającym naukę ortografii są kolorowe plansze dydaktyczne. Przydadzą się zwłaszcza w klasie, ale sprawdzą się także w domu. Takie tablice prezentują poszczególne reguły gramatyczne i przykładowe wyrazy, w których zostały użyte. Często są tam także umieszczone wyjątki. Aby ułatwić zapamiętywanie, u i ó, ż i rz, h i ch są wytłuszczone i napisane na kolorowo.

Dodaj komentarz