Pojezierze Drawskie – kraina jezior

Pojezierze Drawskie – kraina jezior

Pojezierze Drawskie to serce pojezierzy zachodniopomorskich. Skupisko rozległych jezior, należących do największych akwenów Pomorza Zachodniego, rzeka Drawa i urozmaicony krajobraz zapraszają turystów o każdej porze roku.

Drawski Park Krajobrazowy

Drawski Park Krajobrazowy obejmuje najbardziej zróżnicowana krajobrazowo część Pojezierza Drawskiego. Na jego terenie jest 60 jezior, a jezioro Drawsko należy do najbardziej rozległych akwenów całego Pojezierza Pomorskiego. Na terenie parku oprócz jeziora Drawsko znaczne rozmiary dające radość i swobodę żeglowania osiągają jeziora Siecino i Komorze. Wśród lasów pod Czaplinkiem leży grupa jezior o niezwykłej przezroczystości wód, nazywanych jeziorami lobeliowymi. Ich nazwa pochodzi od lobelii jeziornej – rośliny porastającej strefę przybrzeżną.

Pojezierze Drawskie – kraina jezior

Pomiędzy Połczynem-Zdrojem, Czaplinkiem i Złocieńcem leży tzw. Szwajcaria Połczyńska, gdzie wzniesienia osiągają wysokość ponad 200 m n.p.m. Rozlewa się tam źródliskowy odcinek rzeki Drawy przepływającej w polodowcowej, porośniętej starym lasem głębokiej rynnie przez pięć jezior: Krzywe, Krąg, Długie, Głębokie i Małe. Obszar ten chroni rezerwat przyrody Dolina Pięciu Jezior.

Stare Drawsko to wieś letniskowa położona na przesmyku pomiędzy jeziorami Drawsko i Żerdno. Na jej obszarze znajduja się ruiny zamku Drahim, dawnej siedziby templariuszy i joannitów rozbudowanej z XIV w. przez Kazimierza Wielkiego. W sąsiedztwie Starego Drawska na jeziorze Drawsko leży wyspa Bielawa. Na wyspie jest ścieżka przyrodnicza z miejscami do obserwacji zwierząt i wieżą widokową.

Coś dla miłośników ruchu

Kajakowy spływ ze Starego Drawska do Drawna to górny odcinek Szlaku im. Ks. Kardynała Karola Wojtyły. Oficjalny początek szlaku znajduje się na przystani w Starym Drawsku. Pierwszy etap trasy kończy się w Złocieńcu, po przepłynięciu jezior Rzepowskiego i Krosino. Kolejne odcinki mają metę w Drawsku Pomorskim i Karwicach nad jeziorem Lubie. Od ujścia z jeziora Lubie rozpoczyna się dziki i piękny odcinek rzeki. Można nim dopłynąć do mostu na drodze nr 175, gdzie znajduje się parking. Dalej rzeka płynie przez tereny poligonu, a kolejny etap spływu zaczyna się dopiero za zapora i elektrownią wodną Borowo i prowadzi przez jezioro Prostynia do Drawna.

Jezioro Lubie jest trzecim pod względem powierzchni i najdłuższym akwenem Pojezierza Drawskiego. Leży w dużym kompleksie jezior pośród urozmaiconego morenowymi pagórkami rozległego obszaru lasów. Pagórkowaty teren w sąsiedztwie brzegów jeziora niewątpliwie zachęca do wycieczek na łonie natury.

Dodaj komentarz