Rzym poza szlakiem

Rzym poza szlakiem

Wakacje w Rzymie

Rzym niewątpliwie jest jednym z najpiękniejszych miast świata. Jest w nim wiele miejsc do zwiedzenia i na pewno warto wybrać się na wyprawę po tym niezwykłym mieście. Można trochę urozmaicić wypad i nie podążać typowymi szlakami turystycznymi, tylko zboczyć nieco z kursu i poznać najwspanialsze zakątki Rzymu.

Watykan i okolice zwiedzajmy z pomysłem

Warto wejść na kopułę Bazyliki św. Piotra, by zobaczyć mało dostępne Ogrody Watykańskie i dom, w którym mieszka Benedykt XVI. Nowością jest multimedialny pokaz „Sąd Ostateczny” w Sali Auditorium Conciliazione tuż przy Bazylice. Będziemy mogli podziwiać szczegóły malowideł Kaplicy Sykstyńskiej, zajrzeć do pracowni Michała Anioła i posłuchać Stinga. Ze stacji kolejowej w Watykanie co sobotę wyruszymy pociągiem na wycieczkę do Castel Gandolfo. W programie m.in. zwiedzanie rezydencji papieży. Warto wiedzieć, że Muzea Watykańskie zwiedzimy bezpłatnie w ostatnią niedzielę miesiąca, a w pierwszą niedzielę bezpłatnie zwiedzimy muzea państwowe, np. Koloseum, Forum Romanum.

Rzym poza szlakiem

Jeżeli nasz wypad do Rzymu jest krótki, a chcielibyśmy mimo wszystko zobaczyć najpiękniejsze widoki warto wybrać się do Pincio i Gianicolo. Romantyczny widok na Rzym rozpościera się ze wzgórza Pincio w parku Borghese. Stoi tu m.in. pomnik Henryka Sienkiewicza. Natomiast rzymskie skarby zobaczymy ze wzgórza Gianicolo – od Koloseum po Bazylikę św. Piotra. Możemy również przejść się uliczką artystów – Via Margutta. W to magiczne miejsce zajrzymy, schodząc ze Schodów Hiszpańskich. Od lat artyści pracują tu i wystawiają swoje dzieła. Uliczka słynie z tego, że kręcono na niej film „Rzymskie wakacje”, a pod nr 51 spotykali się jego bohaterowie. Mieszkało tu także wiele gwiazd, np. reżyser Federico Fellini pod nr 110. Ponadto urokliwe wejścia prowadzą również do restauracji i galerii, gdzie możemy zasmakować regionalnych potraw i kupić pamiątki.

Fontanna artystów

Zróbmy sobie zdjęcie przy fontannie artystów! Jest niewielka, ale oryginalna – zdobią ja kamienne sztalugi, narzędzia malarskie i wiadro z pędzlami. Natomiast w pracowni kamieniarza przyjrzymy się sztuce grawerowania w marmurze. Taka tabliczka to ciekawa pamiątka.

Na Piazza Mattei stoi Fontana delle Tartarughe – fontanna uważana za jedną z najpiękniejszych w Italii. Zdobią ją efebowie wpychający do czaszy żółwie. Magię miejsca podkreśla legenda. Książę Muzio Mattei założył się z przyszłym teściem, że zbuduje fontannę przed swoim pałacem w jedna noc. Tak chciał odzyskać przegrany w karty majątek i zdobyć rękę ukochanej. Udało się, a dzieło podziwiamy do dziś.

Dodaj komentarz