Wycieczki na Bali – co warto zobaczyć na tej popularnej wyspie?

wycieczki na bali

Wakacje na Bali znajdują się często w czołówce wymarzonych destynacji – plaże o złotym piasku, zielone palmy, turkusowa woda i pyszne lokalne jedzenie. Bali jest stosunkowo “nowa” na mapie turystycznych atrakcji – wyspa otworzyła się na świat  przede wszystkim za sprawą otwarcia lotniska Ngurah Rai w Denpasar, stolicy prowincji, dopiero w 1969 roku. Przez niecałe 50 lat zdążyła jednak zaskarbić sobie miłość turystów z całego świata.

Urlop na Bali – co musisz wiedzieć przed wylotem

Bali położona jest w archipelagu Małych Wysp Sundajskich, pomiędzy Jawą a Lombok. Ma nieco ponad 5 tysięcy kilometrów kwadratowych powierzchni, a zamieszkuje ją 3,5 miliona ludzi. Chociaż stanowi część Indonezji, większość mieszkańców to Balijczycy wyznający tzw. hinduizm balijski, muzułmanie stanowią jedynie kilkuprocentową mniejszość.

Obywatele Polski na teren Indonezji mogą wjechać na podstawie paszportu, obowiązuje ruch bezwizowy (przy pobycie do 30 dni, okres ten nie podlega wydłużeniu). W tym miejscu warto zaznaczyć, że przed wyjazdem na wakacje na Bali powinniśmy upewnić się, że nasz paszport jest ważny jeszcze co najmniej sześć następnych miesięcy. Dobrze jest mieć ze sobą drugi dokument tożsamości ze zdjęciem, np. dowód osobisty lub prawo jazdy.

Polski MSZ zaleca również dodatkowe ubezpieczenie się na wypadek choroby lub wypadku, gdyż koszty leczenia na miejscu są bardzo wysokie. Jeżeli w planach mamy podróżowanie po Bali samochodem, musimy posiadać międzynarodowe prawo jazdy, a także uzbroić się w dużo cierpliwości i ostrożności. Mieszkańcy Bali, podobnie jak zresztą całej Indonezji, w zasadzie nie przestrzegają zasad ruchu drogowego, na ulicach panuje chaos, oraz, co bardzo ważne, ruch lewostronny.

Wycieczki na bali – z biurem podróży czy samemu?

Bali jest celem turystów z całego świata, doceniających nie tylko niesamowite warunki naturalne tej wyspy, ale też jej niepowtarzalny klimat i fascynujący folklor. Jako że ceny usług hotelowych są dużo niższe, niż w Polsce, a standard obsługi stosunkowo wysoki, najdroższą częścią składową kosztów staje się przelot. Jeżeli marzą nam się wakacje na Bali i mamy smykałkę do wyszukiwania w sieci tanich połączeń lotniczych, a na dodatek możemy pozwolić sobie na spontaniczny wyjazd również poza polskimi wakacjami, warto poświęcić kilka dni na samodzielne zorganizowanie wyjazdu.

Z uwagi na dużą odległość od Polski i znacznie odmienną kulturę należy dokładnie sprawdzić bazę noclegową oraz cały plan podróży i zaopatrzyć się we wszystkie dokumenty. Polskie biura podróży oczywiście mają w swojej ofercie wycieczki na Bali, również w opcji all inclusive. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że może być to droższa opcja, niż w przypadku samodzielnej organizacji wyjazdu – z drugiej jednak strony to właśnie biuro załatwia wszelkie formalności, a na miejscu otrzymujemy opiekę rezydenta i pilota. Pamiętać trzeba jedynie, żeby korzystać jedynie ze sprawdzonych i uznanych biur podróży.

wycieczki na bali

Atrakcje turystyczne na Bali

Zwiedzanie Bali to doświadczenie iście magiczne – krajobraz i klimat wyspy różni się bowiem od wszystkiego, co dotychczas widzieliśmy. Bali jest egzotyczna, dzika i porośnięta bujną roślinnością, z drugiej strony jednak dysponuje naprawdę dobrą infrastrukturą turystyczną, zapewniając wypoczynek w różnych standardach, od typowo studenckiego po prawdziwie luksusowy.

Atrakcje turystyczne Bali to przede wszystkim zabytki w postaci świątyń i miejsc kultu – oszałamiające stylem orientu, najczęściej otoczone niesamowitymi ogrodami. Na europejskim turyście ogromne wrażenie zrobią też wioski, do których nie dotarła jeszcze cywilizacja – w każdym razie nie w stopniu zagrażającym zatraceniu przez nie wyjątkowego charakteru. Każda z tych osad posiada własną świątynię, co czyni je jeszcze bardziej mistycznymi – wyznająca hinduizm miejscowa ludność odprawia modlitwy i znosi dary. Świątynią, którą na pewno trzeba zobaczyć, wybierając się na wakacje na Bali, jest bez wątpienia Ulun Danu na jeziorze Breratan, w parku Tabanan.

Warto zaznaczyć, że najbardziej rozwiniętym turystycznie regionem wyspy jest jej południe – to tu znajduje się większość kurortów i atrakcji. Bali słynie również z pysznej kuchni, których podstawą są owoce morza i ryż. Balijczycy chwalą się, że są w stanie wyhodować każdą odmianę ryżu, a następnie przyrządzić go na kilkadziesiąt sposobów – również zrobić z niego wino, nazywane bremu.

Dodaj komentarz