Poziom B1 i B2 w nauce języka

Poziom B1 i B2 w nauce języka

By osiągnąć poziom B2 potrzeba kolejnego roku nauki. Na tym poziomie znamy mniej więcej 6000 słów i praktycznie wszystkie struktury danego języka. Jesteśmy w stanie rozmawiać na wszystkie tematy, również te bardzo abstrakcyjne. Nasze wypowiedzi nie są jeszcze doskonałe, nie ustrzegamy się czasem głupich błędów, często jeszcze kopiujemy struktury z ojczystego języka.

Nasza wypowiedź jest jednak bardzo bogata w szczegóły. Nie mamy też już problemu ze zrozumieniem większości tego, o czym mówią obcokrajowcy. Zdania, które jest w stanie ułożyć osoba na poziomie B2, to chociażby: “Chciałbym, żebyś dobrze zrozumiał to, co do ciebie w tej chwili mówię.”, “Czy ty sobie ze mnie żartujesz?”, “Boże, czy naprawdę nie mógłbyś zostawić mnie w spokoju?”. Co ciekawe, poziom B2 jest tym, który realnie da się osiągnąć poprzez szkolną edukację. Do tego, by wspiąć się na kolejne szczebelki potrzeba już naprawdę dużego kontaktu z językiem, którego się uczymy, co najczęściej wymaga wyjazdu zagranicę.

Mniej więcej kolejny rok nauki daje nam możliwość przejścia na poziom B1. Osoby, które go osiągnęły, już zawsze będą lepiej lub gorzej potrafiły sobie poradzić używając danego języka obcego. Jak wskazuje nazwa poziomów oznaczonych literką B, dotyczą one użytkowników samodzielnych, to znaczy takich, którzy są w stanie w miarę sprawnie poradzić sobie w większości napotkanych sytuacji.

Osoba na poziomie B1 zna ok.4000 słów, radzi sobie z podstawowymi strukturami, jest w stanie rozpoznać te trudniejsze (chociażby te wszystkie czasy zaprzeszłe). W komunikacji z obcokrajowcem wciąż używa raczej prostych zdań. Nad bardziej złożonymi musi się jeszcze trochę zastanawiać, rozumie już jednak większość tego, co do niej się mówi. Wciąż jeszcze nie nadąża ona za śledzeniem rozmowy prowadzonej przez rodzimych użytkowników języka, jednakże jest już w stanie zorientować się dość ogólnie, o co im chodzi.

Oglądając film, czy program telewizyjny, osoba taka nie wychwytuje jeszcze wszystkich szczegółów, bez problemu jednak może już śledzić akcję, czy dyskusję. Zdania, które wypowiada w obcym języku to chociażby: “Czy wiesz, gdzie mogę znaleźć jakiś dobry sklep?”, “Myślę, że to naprawdę bardzo dobry pomysł”, “Znalazłem wczoraj bardzo sympatyczne miejsce w centrum”, “Jeśli chcesz, możemy tam pójść jutro wieczorem”. Wymowa osoby na poziomie B1 też zaczyna powoli nabierać melodii charakterystycznej dla danego języka obcego. Ludzie mówiący po rosyjsku zaczynają więc śpiewać, a mówiący po arabsku charczeć. Stąd już naprawdę blisko do tego, by radzić sobie naprawdę dobrze.

Dodaj komentarz