Konstrukcje stalowe są stosowane w różnorodnych branżach, m.in. w górnictwie, budownictwie, lotnictwie czy motoryzacji. Stanowią one bowiem podstawę nie tylko wielu urządzeń, ale także całych budynków. W związku z tym powinny się charakteryzować solidnością, bezpieczeństwem oraz wysoką trwałością. Zdecydowanie najskuteczniejszym sposobem montażu tego typu konstrukcji jest łączenie ze sobą poszczególnych elementów w procesie spawania, które jest uznawane za najważniejszą metodę obróbki metali.
Spawanie konstrukcji stalowych – odpowiednia stal ma największe znaczenie
Stal jest stopem metalicznym występującym w różnych odmianach. W związku z tym, że jest to materiał łatwy w formowaniu, stworzenie z niego określonych elementów nie stanowi wielkiego problemu technologicznego, chociaż wymaga oczywiście odpowiednich umiejętności oraz zaplecza, tak aby efekt był zgodny z oczekiwaniami klienta i konkretnym projektem.Warto podkreślić, że spawanie konstrukcji stalowych wymaga zastosowania odpowiedniej stali. Najczęściej wybierane są do tego celu gatunki S235N oraz S690Q, ponieważ gwarantują one bardzo wysoką jakość elementów konstrukcji i ich kompatybilność z konkretnym typem czy warunkami eksploatacji. Spawanie odbywa się często w nowoczesnym parku maszynowym, w którym znajdują się gotowe do użycia specjalistyczne urządzenia, takie jak wypalarki gazowe, laserowe oraz plazmowe, służące do wypalania i wycinania poszczególnych elementów konstrukcji. Dobre zaplecze firmy gwarantuje także, że można u nich wyspawać dowolną konstrukcję. Spawanie konstrukcji stalowych jest bowiem procesem, który musi przebiegać szybko i niezwykle precyzyjnie.
Charakterystyka metody MAG
Spawanie odbywa się współcześnie w większości przypadków metodą MAG, wykorzystywaną do łączenia zarówno stali niestopowych, niskostopowych i wysokostopowych, jak i stopów aluminium, niklu, miedzi czy tytanu. Skrót ten pochodzi z języka angielskiego od zwrotu Metal Active Gas i oznacza spawanie elektrodą, która topi się w osłonie gazów aktywnych, np. dwutlenku węgla. Najogólniej mówiąc, proces ten polega na spawaniu za pomocą łuku elektrycznego, który powstaje pomiędzy spawanym materiałem a topliwym drutem (pełniącym tutaj funkcję elektrody). Kontakt z owym łukiem skutkuje topieniem się drutu i wymieszaniem ze stopionym materiałem, tworząc specyficzne płynne jeziorko. Gdy łuk zostanie natomiast odsunięty od miejsca spawu, owo jeziorko krzepnie i tworzy w ten sposób połączenie dwóch elementów. Podczas spawania przez dyszę znajdującą się w układzie spawalniczym doprowadza się gaz osłonowy, który ma za zadanie ochłodzić uchwyt i odpowiednio zabezpieczyć jeziorko spawalnicze przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Spawanie konstrukcji stalowych metodą MAG jest ceniona ze względu na niskie koszty, uniwersalność techniki oraz dużą efektywność.