Dlaczego odchudzanie jest takie trudne?

Dlaczego odchudzanie jest takie trudne?

Każdy, kto chociaż raz próbował się odchudzać, doskonale wie, że jest to trudny proces, w czasie którego następuje więcej upadków niż wzlotów. Choć bardzo chcemy zrzucić zbędne kilogramy, pomimo usilnych starań, bardzo często nam się to nie udaje. Przyjrzyjmy się zatem temu, jak powinno wyglądać prawidłowe odchudzanie.

Na czym polega odchudzanie?

Zasadniczo, podstawowy sposób na odchudzanie brzmi bardzo prosto: należy spożywać mniej kalorii i zwiększyć aktywność fizyczną. Zastanawiające więc może być to, dlaczego tak prosty przepis w praktyce często się nie sprawdza. Wiele osób rozpisuje sobie plan swojego odchudzania. Tworzą jadłospis, planują rodzaj i czas aktywności, które danego dnia będą wykonywać. Gdy jednak przychodzi do realizacji takiego planu, okazuje się, że szybko zaczyna brakować silnej woli. Zarówno powstrzymywanie się od jedzenia ulubionych potraw jak i zmuszanie się do wysiłku fizycznego są trudne. Jedzenie to coś, co daje nam przyjemność, dlatego tym bardziej w chwilach smutku czy zniechęcenia lubimy pocieszyć się przez jedzenie. Swoją rolę odgrywają też pewne nawyki. Na co dzień jadamy to, co lubimy. Gdy nastaje czas diety, trudno jest zrezygnować z ulubionych zwyczajów a aktywność fizyczna, dla osób które jej nie wykonują na co dzień może okazać się dużym wyrzeczeniem. Aby pobiegać albo pojeździć rowerem trzeba sobie na to zarezerwować czas, przygotować odpowiedni strój i wykonać pewien wysiłek. Nic więc dziwnego, że wolimy robić to, co zawsze czyli spędzać czas przed telewizorem albo przed komputerem.

Jak się zmotywować do odchudzania?

Odchudzanie to trudny i długi proces. Warto jednak uzmysłowić sobie, że na jego końcu czeka na nas duża nagroda. Jeśli mamy trudność ze zdyscyplinowaniem się do diety czy sportu, wyobraźmy sobie jak będzie przyjemnie, gdy będziemy szczuplejsi, lżejsi i będziemy ładnie wyglądać w naszych ubraniach. Osiągnięcie każdego celu wymaga wysiłku, warto więc do procesu odchudzania podejść dojrzale i zmobilizować swoje siły wewnętrzne. Jeśli ktoś już wielokrotnie próbował się odchudzać i nie odniósł na tym polu sukcesów być może powinien zmienić metodę. Warto zastanowić się czy nie lepiej będzie odchudzać się pod okiem specjalisty dietetyka. W tym przypadku pieniądze zwykle są wymówką. Warto spojrzeć na to, w ten sposób, że dietetyk przygotuje dietę specjalną do naszych potrzeb czyli taką, która uwzględnia produkty, które lubimy oraz wykluczy te, których nie lubimy. Innym skutecznym sposobem może być zamówienie diety pudełkowej na redukcję wagi.

Dodaj komentarz